25lat

Wentylacja

Skuteczna wentylacja budynków mieszkalnych nabrała istotnego znaczenia w momencie pojawienia się stolarki (okna, drzwi) o wysokich właściwościach szczelności. Wcześniej funkcjonowała wentylacja (grawitacyjna) -  obok przewodów dymowych budowano przewody wentylacyjne w kominach. Przy szczelnie zamkniętych oknach i drzwiach jej skuteczność zmalała. Zastosowanie wentylacji mechanicznej konieczne jest szczególnie w niskich, parterowych budynkach gdzie jest słaby ciąg kominowy i przy rozległym budynku (jedna kondygnacja) budowa kilku kominów wentylacyjnych może nieuzasadniona ekonomicznie.

Aby zapewnić prawidłowe działanie wentylacji wywiewnej należy zapewnić dodatkowo wentylację nawiewną lub zastosować kratki kompensacyjne (wyrównawcze).

Jeśli budynek z mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną wzbogacimy o wymiennik ciepła - rekuperator, to obniżymy koszty ogrzewania dzięki odzyskowi ciepła z zużytego powietrza wyrzucanego na zewnątrz. Obecnie dostępne są gotowe centrale rekuperacyjne wyposażone w wymiennik, wentylatory, filtry, system sterowania a nawet wbudowany automatyczny bypass dla omijania wymiennika w warunkach, gdy dogrzewanie powietrza wlotowego jest niekorzystne.

Bardzo korzystnym uzupełnieniem rekuperacji są tzw. GWC - gruntowe wymienniki ciepła. Wykorzystując fakt stabilności temperatury gruntu poniżej pewnej głębokości, świeże powietrze czerpane do wentylacji jest przepuszczane przez wymiennik zakopany w gruncie. W najprostszej wersji może to być kilkadziesiąt metrów rur kanalizacyjnych. Jest wiele rozwiązań (zwykle opatentowanych) wymienników żwirowych. Niezłym rozwiązaniem jest odmiana wymiennika rurowego, opartego o specjalizowane rury Awadukt Thermo firmy REHAU. W stosunku do zwykłych rur kanalizacyjnych mają lepszą przewodność cieplną, wewnętrzna powłoka ma własności antybakteryjne a specjalne uszczelnienie połączeń ma wykluczyć wpływ wód gruntowych. Zastosowanie GWC nie tylko zdecydowanie poprawia bilans energetyczny wentylacji (latem powietrze chłodne, zimą w temperaturach dodatnich), ale można też zrezygnować z nagrzewnicy wstępnej, która zapobiega zaladzaniu rekuperatora.

Instalacje wentylacji projektujemy, montujemy i serwisujemy dla Klientów z Górnego Ślaska i Zagłębia, w szczególności w miastach: Katowice, Chorzów, Tychy, Jaworzno, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Zabrze i innych.