25lat

Wentylacja

Skuteczna wentylacja budynków mieszkalnych nabrała istotnego znaczenia w momencie pojawienia się stolarki (okna, drzwi) o wysokich właściwościach szczelności. Wcześniej funkcjonowała wentylacja (grawitacyjna) -  obok przewodów dymowych budowano przewody wentylacyjne w kominach. Przy szczelnie zamkniętych oknach i drzwiach jej skuteczność zmalała. Zastosowanie wentylacji mechanicznej konieczne jest szczególnie w niskich, parterowych budynkach gdzie jest słaby ciąg kominowy i przy rozległym budynku (jedna kondygnacja) budowa kilku kominów wentylacyjnych może nieuzasadniona ekonomicznie.

Aby zapewnić prawidłowe działanie wentylacji wywiewnej należy zapewnić dodatkowo wentylację nawiewną lub zastosować kratki kompensacyjne (wyrównawcze).

Jeśli budynek z mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną wzbogacimy o wymiennik ciepła - rekuperator, to obniżymy koszty ogrzewania dzięki odzyskowi ciepła z zużytego powietrza wyrzucanego na zewnątrz. Obecnie dostępne są gotowe centrale rekuperacyjne wyposażone w wymiennik, wentylatory, filtry, system sterowania a nawet wbudowany automatyczny bypass dla omijania wymiennika w warunkach, gdy dogrzewanie powietrza wlotowego jest niekorzystne.

Bardzo korzystnym uzupełnieniem rekuperacji są tzw. GWC - gruntowe wymienniki ciepła. Wykorzystując fakt stabilności temperatury gruntu poniżej pewnej głębokości, świeże powietrze czerpane do wentylacji jest przepuszczane przez wymiennik zakopany w gruncie. W najprostszej wersji może to być kilkadziesiąt metrów rur kanalizacyjnych. Jest wiele rozwiązań (zwykle opatentowanych) wymienników żwirowych. Niezłym rozwiązaniem jest odmiana wymiennika rurowego, opartego o specjalizowane rury Awadukt Thermo firmy REHAU. W stosunku do zwykłych rur kanalizacyjnych mają lepszą przewodność cieplną, wewnętrzna powłoka ma własności antybakteryjne a specjalne uszczelnienie połączeń ma wykluczyć wpływ wód gruntowych. Zastosowanie GWC nie tylko zdecydowanie poprawia bilans energetyczny wentylacji (latem powietrze chłodne, zimą w temperaturach dodatnich), ale można też zrezygnować z nagrzewnicy wstępnej, która zapobiega zaladzaniu rekuperatora.

Wentylacja – Śląsk, Katowice

Marka Impuls od lat specjalizuje się w projektowaniu, montażu i serwisowaniu systemów obróbki powietrza w obiektach mieszkalnych, użytkowych, komercyjnych i przemysłowych. Naszą ofertę w tym zakresie uzupełnia projektowanie wentylacji, jej montaż i serwis. Prawidłowo funkcjonująca wentylacja jest niezbędna dla bezpiecznego i efektywnego użytkowania obiektu. Dlatego projektowanie wentylacji jest tak ważne i powinno być wykonywane przez doświadczonych specjalistów. To samo dotyczy montażu. Nieprawidłowo przeprowadzony montaż wentylacji wpływa na jej pracę i może zakłócać obieg powietrza w pomieszczeniach lub przyczyniać się do nadmiernej eksploatacji poszczególnych komponentów systemu i częstych awarii.

Serwis wentylacji to usługa, dzięki której nie tylko skutecznie usuwamy awarie, ale jednocześnie zapewniamy prawidłową pracę wentylacji przez cały okres jej użytkowania. Usługi serwisowe obejmują regularne przeglądy techniczne oraz czyszczenie kanałów wentylacyjnych.

Instalacje wentylacji projektujemy, montujemy i serwisujemy dla Klientów z Górnego Ślaska i Zagłębia, w szczególności w miastach: Katowice, Chorzów, Tychy, Jaworzno, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Zabrze i innych.