25lat

Jak dobrać klimatyzację?

Prawidłowy dobór urządzeń klimatyzacyjnych jest niezmiernie istotny dla efektywności działania i komfortu użytkownika. Jeśli zamontujemy klimatyzator o zbyt niskiej wydajności możemy nie uzyskać oczekiwanej temperatury.
Klimatyzacja pomieszczenia nie będzie efektywna a jednocześnie pobór energii elektrycznej może być znacznie zawyżony. Klimatyzacja o nadmiernej wydajności spowoduje nieprawidłowe rozprowadzanie powietrza, wahania temperatur w pomieszczeniu i może powodować przeciągi.

Dobierając klimatyzator należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • ilość i rozmiar pomieszczeń - w przypadku jednego pomieszczenia stosuje się zwykle klimatyzator typu split , w przypadku kilku pomieszczeń- systemy multisplit, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych może być kilka jednostek wewnętrznych. Wielkość pomieszczenia ma bezpośredni wpływ na wybór mocy i ilość zastosowanych urządzeń do klimatyzacji.
  • przeznaczenie klimatyzowanych pomieszczeń - inne typy klimatyzatorów stosuje się w biurach, inne w sklepach, sypialniach lub pokojach dziennych.
  • obecność innych urządzeń emitujących ciepło - należy wziąć pod uwagę umieszczone w klimatyzowanym pomieszczeniu urządzenia zasilane energią elektryczną, które część tej energii oddają w postaci ciepła do otoczenia (serwery, komputery, lodówki).
  • jakość izolacji budynku
  • nasłonecznienie, położenie budynku względem stron świata oraz przenikanie światła słonecznego przez okna (istotna jest wielkość okien i to, na jaką stronę są skierowane).
  • ilość osób przebywających zazwyczaj w pomieszczeniu (ważne w przypadku pomieszczeń biurowych i użyteczności publicznej).
  • funkcje klimatyzacji - klimatyzator może tylko chłodzić, albo też wentylować, dogrzewać pomieszczenie lub nawet filtrować powietrze.