25lat

Jak dobrać klimatyzator?

Dlaczego ważny jest dobry dobór rodzaju klimatyzacji?
Prawidłowo dobrane urządzenie klimatyzacyjne daje gwarancję efektywności działania i komfortu użytkownika. Jeśli zainstalujemy w pomieszczeniu klimatyzator o zbyt niskiej wydajności w konsekwencji nie będziemy w stanie uzyskać oczekiwanej temperatury. Chłodzenie i osuszanie pomieszczenia nie będzie efektywne a jednocześnie pobór energii elektrycznej może być znacznie zawyżony. Klimatyzacja o zbyt dużej wydajności spowoduje wahania temperatur w pomieszczeniu, nieprawidłowe rozprowadzanie powietrza, może powodować przeciągi.

Dobierając klimatyzator zawsze bierzemy pod uwagę kilka czynników:
  • ilość i rozmiar pomieszczeń - Wielkość pomieszczenia ma bezpośredni wpływ na wybór mocy i ilość zastosowanych urządzeń do klimatyzacji. W pojedynczych pomieszczeniach stosuje się zwykle klimatyzator typu split , gdy istnieje potrzeba klimatyzowania kilku pomieszczeń - systemy multisplit, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się kilka jednostek wewnętrznych..
  • jakość izolacji budynku, nasłonecznienie (istotna jest wielkość okien i to, na jaką stronę są skierowane).
  • ilość osób przebywających zazwyczaj w pomieszczeniu (ważne w przypadku pomieszczeń biurowych i użyteczności publicznej).
  • przeznaczenie pomieszczeń - inny rodzaj klimatyzatorów zastosujemy w biurach, inny w sklepach, sypialniach lub pokojach dziennych.
  • obecność innych urządzeń emitujących ciepło – serwery, komputery, lodówki oddają ciepło do otoczenia podwyższając tym samym temperaturę w pomieszczeniu
  • funkcje klimatyzacji - klimatyzator może tylko chłodzić, albo też wentylować, dogrzewać pomieszczenie lub nawet filtrować powietrze.